NECİP FAZIL’IN 36. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ ANMA PROĞRAMI YAPILDI

NECİP FAZIL’IN 36. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNÜ ANMAK VE ÖLÜMSÜZ MİRASINA SAHİP ÇIKMAK AMACIYLA ONİKİŞUBAT ÖZEL NECİP FAZIL KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ TARAFINDAN BİR ETKİNLİK DÜZENLENDİ.

      Uçarı gençliği, bohem günleri ve sonrasında yaşadığı büyük dönüşüm ile Türk edebiyat tarihine damga vuran, Büyük Doğu’nun mimarı, Türk gençliğine bir yol armağan eden dava adamı, Şairü’ş-Şuara (Şairler Sultanı) Necip Fazıl KISAKÜREK, 26 Mayıs 1904'de İstanbul'da doğdu. Maraşlı bir ailenin tek çocuğu olan Fazıl'a “Ahmet Necip” adı verildi. 1934 tarihinde bir Nakşî şeyhi olan Abdülhakîm Arvâsî ile tanıştı. Cumhuriyet sonrası Türk-İslâm düşüncesine dava soluğu üfleyen, o zamanın gençlerinin üstat sıfatını layık gördüğü ve şimdilerde üstat denilince akla gelen ilk isim olan Necip Fazıl, bir insan ömründen daha fazlasını yaşamını sığdırıp milyonları arkasında sürükleyerek 25 Mayıs 1983'te aramızdan ayılalı tam 36 sene oldu.
Altmış yıl durmadan dinlenmeden bin bir çile içinde, eserler vererek mücadeleler yaparak milletinin varoluş savaşında yerini alan bir millet büyüğü, düşünce ve edebiyat hayatımızın dinmez ve sinmez kalemi, yerinden oynamaz üslubuyla kendini edebiyat tarihine hâkkeden kalem, Üstad Necip Fazıl, aramızdan sıyrılıp, adeta bir kuş gibi uçup gideli 36 yıl oldu.
       Fanilik arkadadır artık.
       Dev sulara karşı bir ömür boyu gerilmiş kollar düştü.
       Ve yüz yılımıza şeref olan şiir saati, durdu.
       Ve doğru, iyi ve güzel için yükselen ses sustu. Yankıları çağların ufkunda çınlayacak.
       İslâm’ın onuru için çağın çelik yüzüne karşı koyan elmas kas, gevşedi.
Atalarımız bir an için ebedi meşgalelerini bırakarak bizim bu dünyamıza doğru dönüp baktılar: ‘Kim geliyor? Bu gelen kim?’
Etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan okul müdürü Cevdet ALPEREN, üstadın adını taşıyan bir okulda çalışmaktan onur duyduğunu belirtti. Üstadın konferanslarına katıldığını ve ülkemizin büyük mütefekkirlerinden biri olmasının yanında birleştirici yönüne de vurgu yaptı.
Sunuculuğunu Ahmet Turan TOPUZ’un yaptığı etkinliğin amacının üstadı anlamak ve anlatmak olduğu vurgulandı. Program akışına göre bu büyük mütefekkirin hayatı ve eserleri tanıtılırken önemli şiirleri de öğrenciler tarafından seslendirildi.
Etkinliğin devamında ise 12. sınıfların mezuniyet törenine geçildi. Okul birincisi öğrenciye ödül ve plaketi sunuldu. Çeşitli kategorilerde dereceye giren öğrencilere madalyaları verildi.
447 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Anlaşmalı KırtasiyeHava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.50997.5400
Euro8.85868.8941