Bursluluk Sınavı

26 Mart Pazar

 

2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

ÖZEL NECİP FAZIL TEMEL LİSESİ BURSLULUK SINAVI ŞARTNAMESİ

 

AMAÇ:

Madde – 1: 8.9.10. ve 11. sınıf öğrencileri arasında öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini geliştirmelerine, kendilerine güven duyabilmelerine, sosyal ilişkilerde anlayışlı ve saygılı olabilmelerine, bilimsel düşünce ve çalışma alışkanlığı kazanabilmelerine imkân sağlamak, mantık ve akıl yürütmek, yetenekli olan öğrencilerin performanslarının arttırılmasına katkıda bulunmak. Öğrencinin okulunu temsil etme sorumluluğunun geliştirilmesine yardımcı olmak. Maddi imkânsızlıklardan dolayı eğitim olanakları sınırlı olan öğrencilere imkân sağlamak.

KAPSAM:

Madde – 2: Bu şartname; Özel Necip Fazıl Temel Lisesi tarafından düzenlenecek olan Bursluluk Sınavı Yarışması’na katılacak olan Onikişubat ve Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı tüm resmi ve özel okullarda okuyan  8.9.10. ve 11.sınıf öğrencilerini kapsamaktadır.

DAYANAK:

Madde – 3: Milli Eğitim Bakanlığı 95178074/405.05/2243911 sayılı 2015/5 Genelgesinin 16.maddesi ve Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği 62. ve 63.maddesi.

Sınav Başvuru Merkezi/Genel İlkeler/Koşullar.

Madde – 4: Özel Necip Fazıl Temel Lisesi tarafınca düzenlenecek olan  Bursluluk Sınavı Yarışması’na başvuru içerikleri;

a)      Sınav Başvurusu Sırasında Gerekli Bilgiler: Ad-Soyad, T.C. Kimlik No, Baba-Anne Ve Öğrenciye Ait Telefon Numarası, Okuduğu Okulun adı, Sınıfı ve Adresi.

b)     Özel Necip Fazıl Temel Lisesine bireysel olarak yapılacaktır. Ayrıca, Aksu Anadolu Lisesi, 19 Mayıs Anadolu Lisesi, Fatih Anadolu Lisesi, Abdullah Çinkay Anadolu Lisesi, Kahramanmaraş Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Sütçü İmam Anadolu İmam Hatip Lisesi, TOKİ Duran Karabuğaş Anadolu Lisesi, Hoca Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesi, 100.Yıl Ortaokulu, 80.Yıl İmam Hatip Ortaokulu, İMKB Doğukent Ortaokulu, Yavuz Selim Ortaokulu, Gazi Ortaokulu ve Kanuni Ortaokulu ilgili okulun idaresinin belirleyeceği yerde  sınav başvurusu tarihleri içerisinde bir iş günü sınav başvurusu alınacaktır.

c)      Bursluluk sınav başvurusu ücretsiz olup,herhangi bir gerekçeyle ücret talep edilmeyecektir.

d)     Sınav yerine ulaşım katılımcıların kendi imkânlarıyla olacaktır.

e)      Sınav Giriş Belgesi Özel Necip Fazıl Temel Lisesinden alınacaktır.

f)       Katılımcıların sınava Nüfus Kimlik Belgesi ve sınav başvurusu sonrası kendisine verilen Sınav Giriş Belgesi ile sınava girebilir. Aksi durumda sınava alınmayacaktır.

g)      Sınavlar, sınav komisyonu tarafından değerlendirilecek olup, sınav sonuçları okulumuzdan duyurulacaktır.

h)     Sınava girmek isteyen öğrenciler veya sınav hakkında bilgi edinmek isteyen veliler okul yönetimindeki https://www.facebook.com/NFLisesi sosyal ağ ve www.lisem.org internet adresinden ‘’Özel Okula Geçiş Sınavı’’ veya ‘’Bursluluk Sınavı’’ şeklinde hazırlanan ilanlardan ilgili bilgilere ulaşabilirler.

i)        Sınavlarda öğrencilere sadece çoktan seçmeli test soruları sorulacaktır. Sınav soruları Matematik, Dil ve Anlatım, Türk Dili ve Edebiyatı, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgisi gibi branş derslerinin tümünü kapsamaktadır.

j)       Sınav süresi 8.9.10.11. sınıflarda 90 dakikadır. Öğrenciler sınav salonlarına 15 dakika önceden alınacak,  optik formların kodlanması için ayrıca süre verilecektir. Sınavların başlama saatinden 15 dakika sonra gelen öğrenci sınava alınmayacaktır.

k)     Sınav soruları öğrencinin okuduğu sınıfa ve sınav tarihine kadar olan müfredatından oluşur.

l)        Sınav sonuçlarına itiraz, sonuçların ilanına müteakip en geç 7 iş günü içerisinde Sınav Yürütme Kurulu’na yazılı olarak yapılmalıdır.

m)   Sınav şartlarına uymadığı tespit edilen öğrenciler ile kopya çekmek yoluyla akademik dürüstlükten uzaklaşan öğrenciler hakkında ve burada yer almayan hususlar hakkında son kararı verme yetkisi “Sınav Yürütme Kurulu”na ait olup alınacak kararlara itiraz yolu kapalıdır.

n)     Sınavın değerlendirmesi Özel Necip Fazıl Temel Lisesi Ölçme Değerlendirme Birimi ve Sınav komisyonu tarafından yapılacaktır. Değerlendirme biçimi tamamen Kurumun yetkisi ve takdiri dâhilindedir. Sınavla ilgili değerlendirmede 8.sınıf öğrencilerine 3 yanlış, 9-10-11. sınıflarda 4 yanlış cevap bir doğru cevabı silecektir.

  • o)      Burs kazanan öğrenci okuldan mezun olana kadar burslu eğitim öğretim görür. Öğrencinin sınıfta kalması veya aldığı ders sayısının yarısından kalması durumunda öğrenci bursu kesilir.

Sınav Takvimi

Madde – 5: Sınav takvimi ve seanslarla ilgili bilgiler aşağıdaki tabloda hazırlanmıştır.

Sınav Uygulama Yeri

Özel Necip Fazıl Temel Lisesi

Sınav Tarihi

26 Mart 2017 Pazar

Sınav Saatleri

8.Snf Saat:9.30     9.Snf Saat:11.30   10.Snf Saat:13.30                        11.Snf Saat:15.30

Son Başvuru Tarihi

24 Mart 2017 Cuma/Saat 17.00

Sonuçlarının Açıklanması

31 Mart 2017 Cuma


Sınav Komisyonu:

Madde –6: Sınav komisyonu Özel Necip Fazıl Temel Lisesi öğretmenlerinden oluşur. 8-9-10-11. Sınıf komisyonunda görev alan öğretmenlerin bilgileri aşağıda verilmiştir.

Sınav Komisyon Başkanı: Nuh Çetin

Sınav Komisyon Üyeleri: Vedat Yetgin (Matematik), Yasemin Akgül (Fizik), Şeref Kutsal (Kimya), Nurcan Artış (Biyoloji), Kadir Kaba (Felsefe), Akif Bayyiğit (Türk Dili ve Edebiyatı), Ömer Fatih Başkan (Tarih), Fatma Erik (Coğrafya), Ali Manış (İngilizce) ve Akif Koska (Din Kültürü) Özel Necip Fazıl Temel Lisesi öğretmenlerinden oluşmaktadır.

Sınav Birincisinin Tespiti

Madde –7: Sınıflara göre sınav birincisinin tespitinde puanların eşit olması durumunda (nüfus cüzdanındaki; sırasıyla yıl, ay ve gün hesabına bakılarak) yaşı daha küçük olan öne geçirilir. Eşitlik bozulmaması durumunda kura çekimi yapılır.

Madde –8 (Özel Necip Fazıl Temel Lisesi Öğrencileri): Sınavda Özel Necip Fazıl Temel Lisesi öğrencileri ayrı kategoride değerlendirilecektir.

Madde –9: Ödüller

a)      Her sınıf düzeyinde sınav puanlarına göre Bursluluk ve Eğitim ücreti indiriminden öğrenciler faydalandırılacaktır. İndirim oranları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

b)     Özel Necip Fazıl Temel Lisesi sınav tarihine kadar, bu sınavla ilgili şartnameyi değiştirme, sınav iptal etme vb. tüm haklarını saklı tutar. Öğrenci, başarısının karşılığının nakdi olarak ödenmesini talep edemez.

c)      Aynı puanda birden fazla birinci, ikinci, üçüncü olması durumlarında, yaşça küçük olan birinci sayılacaktır, yaşta da eşitlik olması durumunda kura çekilecektir.

d)     Burs kazanan öğrenci okuldan mezun olana kadar burslu eğitim-öğretim görebilir. Öğrencinin sınıfta kalması veya aldığı ders sayısının yarısından geçememesi durumunda öğrenci bursu kesilir.

e)      Burslu kazanıp kayıt yaptırmak isteyen her gruptan ayrı ayrı  (8-9-10-11.Sınıf) ilk 100 öğrenciye burslu okuma imkânı verilecektir.

Madde –10 Bursluluk sınavında kazanılan burslar ile ilgili haklar 30 Haziran 2017 tarihine kadar geçerlidir. Bu tarihten sonra öğrenciler ve veliler herhangi bir hak iddia edemez. Sınav puanına göre aşağıdaki tabloda belirtilen kontenjanlarda öğrencilere 2017-2018 Eğitim Öğretim dönemi ücret ilanı üzerinden indirimli kayıt hakkı tanınacaktır.

 

Sınıf Düzeyi

 

 

Sınav Günü Ve

Seanslar

Sınava Alınacak Öğrenci Sayısı

 

Başarı Oranı

Burs Dağılımları ve Sayıları

 

İl Geneli

Ortaokul ve Lise

8.9.10.11.Sınıflar

 

26 Mart 2017 Pazar

1.Seans: 09.30

2.Seans: 11.30

3.Seans: 13.30

4.Seans: 15.30

 

8.Sınıf: 400

9.Sınıf: 400

10.Sınıf: 400

11.Sınıf: 400

1 İle 3 Arası % 75 Burs

4 İle 10 Arası % 50 Burs

11 İle 20 Arası % 40 Burs

21 İle 50 Arası % 30 Burs

51 İle 75 Arası % 20 Burs

51 İle 100 Arası % 10 Burs

 

06.02.2017

Okul Müdürü

3221 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Anlaşmalı Kırtasiye


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.73286.7597
Euro7.32017.3495